Använd alltid lock på grytan när du ska koka vätska. Det kokar upp snabbare.
Lysrör drar mer ström om de tänds och släcks många gånger på en dag än om man låter dem lysa.
Sänk temperaturen inomhus med en grad eller två. Då kan du spara in många kWh.
Det finns att köpa små brickor att sätta i duschen för att minska vattenflödet. Det gör ganska mycket om man har stor familj och duschar mycket. Där finns det många kWh att spara.
Har du dubbeltariff så tvätta, diska och duscha på kvällen. Överföringsavgiften från nätleverantören är betydligt lägre då. Kör varmvattenberedaren under natten.
Frosta av din kyl/frys då och då.
Många bränder och elolycksfall beror på gamla och bristfälliga elinstallationer. Är din elanläggning äldre än 50 år bör du göra en kontroll. Vet du med dig att ditt nätbolag snart ska göra en avläsning så kan du se till att vara hemma när de kommer och diskutera hur det ser ut kring mätaren.
Om du tycker att ditt hus drar väldigt mycket el så kan du hyra in en certifierad elektriker som går igenom ditt hus och gör mätningar på vad som drar och hur mycket den delen drar. Kostar en liten slant, men kan vara värt det.
Se över dina uppvärmingskostnader. Skulle du tjäna på att byta över en längre tid? Sannorlikheten är stor så kontakta elrådgivaren i din kommun för att göra en eventuell kostnadskalkyl.
Tänk på att alltid fylla disk- och tvättmaskin innan du sätter igång den.
Duscha hellre än bada i badkar, och minska på duschtiden. Det kan spara många kWh.
Häng upp tvätten istället för att torktumla den. Det spar ström och sliter inte lika mycket på kläderna. Gäller även sockar och underkläder.
Fler artiklar om Energi
Ny täljstensugn för både bak och värme
Energismarta tips!
Jämför energikällorna
Sprid värmen i huset
Värmepump
Trendiga braskaminer
Välj rätt värmekälla
Ny forskning om solenergi
Dags för BIO-bränsle?
Energispartips
<<< Tillbaka
Ny täljstensugn för både bak och värme
Energismarta tips!
Jämför energikällorna
Sprid värmen i huset
Värmepump
Trendiga braskaminer
Välj rätt värmekälla
Ny forskning om solenergi
Dags för BIO-bränsle?
Energispartips<<< Tillbaka









