Ämne: Värmepump till fjällstugan Skrivet av: Fjällbon 2011-01-30 21:42:58
Vi ska bygga en ny fjällstuga på 80kvm med vattenburen golvvärme. Byggbolaget rekommenderar Nibe frånluftsvärmepump F750.Planerar ha underhållsvärme ca 7 grader, när vi inte är där. Är detta verkligen den bästa lösningen till en fjällstuga där man är ett par veckor vintertid samt ett par veckor under sommaren?
Anmäl opassande inlägg:
Ämne: Svar på Värmepump till fjällstugan Skrivet av: krille 2011-02-01 18:20:28
Pumpen kommer inte att fungera tillfredsställande med 7 graders underhållsvärme utan kommer oftast gå på eltillsatsen.
Anmäl opassande inlägg:
Ämne: Svar på Värmepump till fjällstugan Skrivet av: Fjällbon 2011-02-02 20:26:23
Har förstått att en FLVP inte fungerar så bra vad gäller att ge underhållsvärme. Är rädd att utomhusdelen till en L/V VP kan isa sönder i det kalla klimatet. Bergvärme känns lite dyrt. Vad ska man välja? Någon som har något bra råd?
Anmäl opassande inlägg:
Ämne: Svar på Värmepump till fjällstugan Skrivet av: Erik 2011-02-18 02:54:21
7 grader är ingen bra inomhustemperatur. Finns risk för att du får stuglukt. 16 grader är en bättre temperatur, men jag förstår samtidigt att det kommer att kosta en hel del att värma en stuga i fjällen till de temperaturerna. Tyvärr så kommer inga värmepumpar att fungera bra under -20. Frånluftvärmepump med högre temperatur eller elradiatorer är nog det enda.