DEN LILLA SVARTA HAR FÅTT EN HELT NY BETYDELSE | |
– Svart i köket är helt rätt och mycket trendigt just nu, menar Annika Juhlin, webbredaktör på Portalen Interaktiv AB. Annika har koll på trenderna när det gäller kök och badrum. – Många hämtar inspiration från våra portaler, säger Annika. Det får jag bekräftat när våra besökare ringer och berättar om sina projekt, vilket vi är mycket glada och tacksamma för.
Foto: Arredo3
Idag är det tillåtet att ta ut svängarna ordentligt och visst är det så att svart fortfarande är en färg som ibland balanserar på gränsen mellan tillåtet och otillåtet. Hur vi än ser på den svarta färgen och dess koppling till det sensuella så är trenden tydlig och klar.
Ett svart matbord med uppfällbar lucka, anpassad för datorn, är ett trendigt bevis på hur vi ska kunna använda våra matsalsmöbler till fler än ett ändamål.
Även stolar i svart som är tänkta att använda i köket, finns i mängder på marknaden. De riktigt trendiga varianterna är justerbara och kan användas som både hög och låg modell.
Taklampor i svart finns i allt från den klassiska kristallkrona looken till de riktigt futuristiska rymdfarkosterna.
Foto: Arredo3
Vill man duka upp middagsbordet i svart är det inte heller något problem. Både vinglas och tallrikar samt flera olika alternativ av bordsdekorationer finns idag att få, även de i svart. För den som löper linan ut och faktiskt vågar satsa på en hel köksinredning i svart finns även där ett stort urval i olika tappningar. För att lätta upp det hårda svarta kan en kombination med en ljus bänkskiva i sten vara modellen eller för att fortsätta på den inslagna banan, ett svart kök i kombination med rostfritt. Detta ger garanterat ett trendigt, lockande och mycket frestande kök.
Kontakta Portalen
Om du vill ta del av denna artikel är du välkommen att kontakta marknadschef Christer Swenman på telefon 0303-679 58 eller 0705-77 16 15. Du kan också maila till christer.swenman@portalen.se.
Det går också bra att kontakta VD Mats Olausson på telefon 0303-679 51 eller 0705-76 91 77. Du kan också maila till mats.olausson@portalen.se
Portalen Interaktiv AB grundades 2000 av Christer Swenman och Mats Olausson. Företaget har sitt säte i Stenungsund och omsatte år 2008 10 Mkr. Idag sysselsätts 10 personer i verksamheten. Från årsskiftet 2009/2010 räknar man med att vara ytterligare 3 personer. Mer än 50 000 besöker Portalen Interaktivs webbportaler varje vecka. Portalen Interaktiv uppnådde högsta kreditvärdighet hos UC (UpplysningsCentralen) både år 2007 och 2008.











